Matkatoimisto Kaleva Travel
Liikematkat | Matkapaketit | Lukijamatkat | Ryhmäpalvelut | Tarjoukset | Matkainfo | Palveluhinnasto | Yritys | Ota yhteyttä! | KALEVA TRAVEL LTD IN BRIEF  
 

Top10

1. Barcelona
2. Kap Verde
3. Budapest
4. Mauritius
5. Nizza
6. Barbados
7. Tahiti
8. Bali
9. Pariisi
10. Rooma

Uutiskirje

Kaleva Travel | Päästölaskuri

 
» Etusivu >
Yritys >Traveller-lehti >Traveller 3/09 >Turkish Airlines yllättää monessakin mielessä
Tulostusversio
   
 
   
 
Turkish Airlines yllättää monessakin mielessä

Turkish Airlines Turkish Ailrines (Türk Hava Yollari=THY) on 76-vuotias ja Turkin johtava lentoyhtiö. Euroopan lentoyhtiöistä se on matkustajalukujen perusteella neljänneksi suurin. Turkish Airlines lentää yhteensä 36 kotimaan ja 119 ulkomaan kohteeseen eli 155 kaupunkiin 76 eri maassa 130 koneella, jotka kuuluvat Euroopan uusimpaan lentokonekantaan. Vuonna 2006 Turkish Airlines avasi lennot 24 uuteen kohteeseen, joista Helsinki oli yksi. Varsinaisen toiminta Helsingissä käynnistyi 19.3.2006, jolloin lentoja Helsingin ja Istanbulin välillä oli viikoittain kolme. [lue koko artikkeli]
   Turkish Airlines   
Turkish Airlines 
Turkish Airlines 
 
 
 
 

Teksti Päivi Lappi, kuvat Päivi Lappi, Turkish Airlines, Kaleva Travel

Turkish Ailrines (Türk Hava Yollari=THY) on 76-vuotias ja Turkin johtava lentoyhtiö. Euroopan lentoyhtiöistä se on matkustajalukujen perusteella neljänneksi suurin. Turkish Airlines lentää yhteensä 36 kotimaan ja 119 ulkomaan kohteeseen eli 155 kaupunkiin 76 eri maassa 130 koneella, jotka kuuluvat Euroopan uusimpaan lentokonekantaan. Vuonna 2006 Turkish Airlines avasi lennot 24 uuteen kohteeseen, joista Helsinki oli yksi. Varsinaisen toiminta Helsingissä käynnistyi 19.3.2006, jolloin lentoja Helsingin ja Istanbulin välillä oli viikoittain kolme. Hyvän kysynnän ja kasvaneiden matkustajamäärien vuoksi lentojen määrä on tasaisesti kasvanut ja tämän vuoden maaliskuusta alkaen Istanbuliin on lennetty jo päivittäin.- Olen ylpeä tiimistäni, joka on loistavalla työllään onnistunut nopeasti kasvattamaan lentojemme määrän Helsingin ja Istanbulin välillä alun kolmesta lennosta viikossa nykyisiin päivittäisiin lentoihin. Lentojen määrän lisäksi tiimimme on muutamassa vuodessa onnistunut nostamaan Istanbuliin matkaavien määrän lisäksi myös transit-matkustajien määrää huomattavasti, iloitsee Turkish Airlinesin toiminnasta Suomessa vastaava johtaja Pinar Ayvaz.

Istanbulin kautta maailman ääriin, hämmästyttävän nopeasti

– Euroopan Aasiaan ja Afrikkaan yhdistävä Istanbul on lentojemme keskus Turkista maailmalle, kertoo Pinar Ayvaz. – Tarjoamme Helsingistä Istanbulin kautta erittäin hyvät lentoyhteydet sekä mahdollisuuden matkustaa myös ensimmäisessä luokassa Afrikkaan sekä Lähi- ja Kaukoitään. Istanbulista on 50 eri maahan vain kolmen tunnin lentomatka, joten maailma todella käy pienemmäksi ja pienemmäksi, kuten sanonta sanoo.

– Maailmanlaajuinen talouskriisi ei ole jättänyt varmaankaan yhtään lentoyhtiötä osattomaksi vaikutuksistaan, mutta me olemme vahvasti jatkaneet kasvun ja kehityksen tiellä. Turkish Airlines on vahva brändi ja panostaa jatkossakin uuteen konekantaan sekä vahvaan ja näkyvään myyntiin ja markkinointiin. Uskomme, että olemme saavuttaneet kasvumme paikallisesta lentoyhtiöstä globaaliksi lentoyhtiöksi hyvän palvelun ja kilpailukykyisten hintojen lisäksi juuri näillä tekijöillä. Liiketoimintamme on myös kannattavaa: vuonna 2008 tulos oli 874 miljoonaa dollaria.

– Istanbulin Atatürk –lentoaseman uusimiseen on todella panostettu viimevuosien aikana. Nyt terminaalin kapasiteetti on 20 miljoonaa matkustajaa vuodessa ja laajennustöiden valmistuttua terminaalin kapasiteetin pitäisi kattaa 30 miljoonaa matkustajaa vuodessa. Maailmanlaajuisesti tunnettu lentoyhtiöiden ja lentoasemien markkinatutkimusyhtiö Skytrax on valinnut Istanbulin Atatürkin jo nyt Etelä-Euroopan toiseksi parhaimmaksi lentoasemaksi, joten olemme varmasti oikealla tiellä. Atatürk on myös hyvien kulkuyhteyksien päässä ja lähellä Istanbulin keskustaa.

Ylpeä Star Alliance -jäsen

– Star Alliance on maailman suurin ja vanhin lentoyhtiöallianssi, jonka tarjonta kattaa 162 maata ja lähes 1000 lentoasemaa vuosittaisilla yli 17500 lennolla. Olemme olleet Star Alliancen jäsen 1.4.2008 alkaen ja jäsenyys on meille tärkeä: imagomme on sen myötä vahvistunut ulkomailla ja se on myös lisännyt markkinointija yhteistyömahdollisuuksiamme. Star Alliance tarjoaa loistavat lentoyhteydet ja paljon hintavaihtoehtoja sekä Turkish Airlinesin että muiden Star Alliance -jäsenyhtiöiden matkustajille. Eikä unohtaa sovi matkustajiemme mahdollisuutta ansaita ja käyttää bonusmailejaan, Ayvaz muistuttaa.

Etelä-Euroopan paras lentoyhtiö 2009

– Turkish Airlines voitti huhtikuussa 2009 Skytraxin arvostetussa World Airline Awards 2009-laatuvertailussa Etelä-Euroopan parhaimman lentoyhtiön palkinnon. Palkintojen sanotaan vastaavan ilmailualalla elokuvien Oscar-palkintoja. Arviointitutkimus kattaa yli 750 tuotteiden ja palveluiden laatumittaria, joilla lentoyhtiöitä ja lentoasemia laitetaan järjestykseen. Voittajat määräytyvät yli 15,4 miljoonan haastattelun ja kyselyn perusteella, jotka tehtiin yli 95 eri kansalaisuutta edustavilta matkustajilta peräti kymmenen kuukautta kestäneessä kartoituksessa, kertoo Ayvaz. – Turkish Airlines saavutti neljän tähden luokituksen kaukomatkojen ensimmäisen luokan, bisnesluokan ja turistiluokan kategorioissa, sekä lyhyen matkan bisnesluokan ja turistiluokan kategorioissa. Eritoten turistiluokassa saavutettu neljän tähden luokitus erotti Turkish Airlinesin kilpakumppaneistaan: Turkish Airlines on Euroopan ainoa neljän tähden lentoyhtiö kaikissa kategorioissa. Johtuneeko siitä, mutta se on myös yksi maailman nopeimmin kasvavista lentoyhtiöistä.

- Oscar-palkintoihin yhtiöllä on muitakin yhtymäkohtia, sillä sen näyttävien kampanjoiden kasvona on jo pitkään ollut kuuluisa, ihana ja Oscar-palkittu näyttelijä Kevin Costner.

Palkintoja myös lentokoneille

– A320 -lentokoneemme voittivat myös hiljattain Excellence Award of Airbus-palkinnon. Palkitsemiskriteerinä oli kahden vuoden toimintahistoria, jossa otettiin huomioon lentokoneiden lukumäärä, päivittäinen käyttöaste, tekninen luotettavuus sekä aikataulupoikkeaminen määrä.

Matkustajamäärät kasvussa

– Viime vuoden aikana liikematkustajiemme lukumäärä nousi noin 20 prosenttia ja Istanbulin kautta kulkevien transit -matkustajien määrä peräti 45 prosenttia. Vuonna 2008 kuljetimme noin 23 miljoonaa matkustajaa ja saavutimme kahdeksan prosentin osuuden Euroopan lentomarkkinoista. On syytä olla iloinen, toteaa Ayvaz.

Vieraanvaraisuus kunnia-asiana

– Yhtiömme perinteiden mukaan vieraanvaraisuus on ehdottomasti yksi tärkeimmistä asioista ja asia, josta olen ylpeä myös henkilökohtaisesti, kertoo Ayvaz. – Palvelemme asiakkaitamme tasokkaasti. Esimerkiksi lentojemme ateriapalvelut ovat yksi ylpeyden aihe. Tarjoamme ruokalistan ja vaihtoehtoja kaikille matkustajillemme. Turistiluokan matkustaja saa valita kahdesta lämminruokavaihtoehdosta. Meille on itsestään selvää, että myös kaikki tarjottavat juomat ovat lennoilla ilmaisia kaikissa lentoluokissa.

– Bisnesluokan matkustaja saa tietenkin valita ruokansa suuremmasta ateriavalikoimasta alkuruokineen ja juomavaihtoehdotkin ovat laajemmat ja tasokkaammat.

– Erikoisruokavalioita on valittavissa yli 20, mutta niiden ennakkotilaus tulee vahvistaa viimeistään 24 tuntia ennen lentomatkaa.

– Viihde tykötarpeineen on lennoillamme itsestään selvyytenä myös ilmaista.

– Vieraanvaraisuudesta kertoo varmasti sekin, että mikäli emme pysty järjestämään matkustajallemme jatkolentoyhteyttä kansainväliselle lennolle saman päivän aikana, tarjoamme matkustajalle ilmaisen hotelliyön Istanbulissa tai vaihtoehtoisesti ilmaisen Istanbulin opaskierroksen.

Pitkän linjan ammattilainen: Pinar Ayvaz   

– Opiskelin Istanbulin yliopistossa ja pääaineitani olivat kauppa-, hallinto- ja taloustieteet. Opintojeni ohella aloitin työt Turkish Airlinesilla aluksi osa-aikaisena lähtöselvitysvirkailijana vuonna 1997. Sittemmin siirryin osa-aikaiseksi lentoemännäksi ja huomasin pystyväni soveltamaan opintojani käytännön asiakaspalvelussa. Koen, että nämä aiemmat työkokemukseni THY:lla auttavat minua suuresti nykyisessä työtehtävässäni ja tausta on oikein sopiva, kertoo Ayvaz. – Valmistuessani yliopistosta 1999 palasin töihin THY:lle. Aluksi toimin asiantuntijana matkatoimistosuhteista vastanneella osastolla. Vastuualueenani oli matkatoimistojen myyntitoiminnan arviointi, uudet matkatoimistosopimukset, matkatoimistoyhteistyön laajentaminen sekä Quality Management Systemin käyttöönotto yhtiömme myynnissä ja markkinoinnissa. Toimin myös tarkastajana ISO 9000 Quality Management Systemin jalkauttamisessa. Helmikuusta 2007 alkaen olen toiminut Turkish Airlinesin Suomen yksikön maajohtajana.

Miltä Suomi näyttää istanbulilaisen silmin?

– Olen syntynyt Istanbulissa, mutta asunut nyt siis Helsingissä viimeiset reilut kaksi vuotta. Hämmästyttävää kyllä, mutta olen huomannut paljon yhtäläisyyksiä Helsingin ja Istanbulin välillä. Molemmat ovat kulttuuri- ja taidekaupunkeja ja lähellä merta sekä täynnä historiaa. Näiden yhtäläisyyksien vuoksi voin sanoa pitäväni Helsingistä yhtä paljon kuin Istanbulista, Ayvaz tunnustaa. – Suomalaisten täsmällisyys ja järjestelmällisyys ovat tehneet minuun vaikutuksen. Esimerkkinä voin mainita vaikka sen, että suomalaiset matkustajamme ovat usein hyvissä ajoin lähtöselvityksessä ennen lentojamme ja sellaista on pakko arvostaa suuresti.

– Suomessa pidän erityisesti varmaan siitä mistä monet muutkin eli pitkistä kesäpäivistä, auringonpaisteesta ja tuoreista kalaruoista. Suosikkikesäkaupunkini täällä on Savonlinna, jonka oopperajuhlien vakiokävijä olen. Pidän erittäin paljon oopperasta ja baletista.

– Kauniisiin ja lämpimiin kesäpäiviin totuin luonnollisesti heti alusta alkaen. Samaa ei voi sanoa kylmistä ja suurimmaksi osaksi pimeistä talvipäivistä, mutta niihinkin olen ajan myötä tottunut.

– Lumi on kaunista ja etenkin kevät on valoisuutensa vuoksi toiseksi mieluisin vuodenaikani täällä. Luonto on mahtava ja meri- sekä järvimaisemat upeita. Ihmiset ovat ystävällisiä ja kaiken kaikkiaan olen viihtynyt Suomessa erittäin hyvin.

Matkat vievät viikon kuukaudesta

– Työn puolesta matkustan noin viikon kuukaudessa. Pääkonttorimme on Istanbulissa, joten suurin osa työmatkoistani on Helsinki-Istanbul -akselilla. Joskus kokouksia on myös Pohjoismaissa ja ilokseni olenkin saanut tilaisuuden tutustua esimerkiksi Tukholmaan, Göteborgiin sekä Osloon, jotka ovat kaikki ihania! '

– Kuten jo mainitsin, kesä-Suomessa Savonlinna on ehdoton suosikkini, mutta kesälomillani viihdyn myös Turkin Antalyassa ja Çesmessä. Talvisin omat matkat suuntautuvat Euroopan pääkaupunkeihin – ja siellä oopperaan.    



Pinarin vinkit Turkin matkaajille   

– Istanbul on sijaintinsa ansiosta mielenkiintoinen kohde, joka yhdistää Euroopan ja Aasian toisiinsa kahdella sillalla: Bosphoruksella ja Fatih Sultan Mehmetillä. Istanbul on maailman ainoa kaupunki, joka sijaitsee kahdessa maanosassa, Ayvaz aloittaa. – Istanbulilla on värikäs ja pitkä historia ja edelleen elämä siellä on vilkasta ja dynaamista. – Suoraan sanottuna Istanbulissa on paljon nähtävää ja ruoka on erinomaista: voit nauttia turkkilaisen keittiön herkuista, mutta myös kokea kansainvälisten keittiöiden makuelämyksiä. Istanbul tarjoaa siis kulttuuria, historiaa ja upeita elämyksiä turisteille.

– Historiallisista nähtävyyksistä suosittelen itse esimerkiksi Bosphorus- risteilyä tai lounasta Bosphoruksen varrella. Must-kohteita ovat myös upea vanha moskeija Blue Mosque, Hagia Sophia, Dolmabaçhe- ja Topkapi -palatsit. Myös vanhat basaarit ovat vierailun väärtejä: Grand Bazaar, josta voi ostaa tavaroita laidasta laitaan, käsitöitä, koruja ja vaatteita sekä Spice Bazaar, jonka maustevalikoima on syystäkin tunnettu. Kaikki nämä edellä mainitut ovat Istanbulin vanhalla puolella eli Euroopan puolella ja mielestäni nämä paikat pitäisi kaikkien Istanbuliin matkaajien nähdä!

– Vilkasta kaupunkielämää tarjoaa esimerkiksi Taksim-Beyoglu –alue ja rauhallisemmasta toiminnasta pitäville suosittelen Istanbul Moderni- sekä Arkeoloji -museoita. Shoppailuintoilijoille suosittelen jo mainittuja Grand Bazaaria, joka yhdistää historian ja tämän päivän ostokset sekä Spice Bazaaria. Moderneista ostoskeskuksista suosittelen korkeatasoista Kanyon -ostoskeskusta, joka sijaitsee Taksimin lähellä, keskustasta viiden minuutin metromatkan päässä. Muita hyviä ostoskeskuksia ovat Akmerkez Leventissa ja Atatürkin lentoaseman vieressä sijaitseva Capacity.

– Oopperan ja teatterin ystäville suosittelen lämpimästi Istanbulin teattereita. Koska Istanbul on Euroopan kulttuuripääkaupunki 2010, pääoopperatalomme on juuri nyt remontissa valmistuakseen juhlavuoteen. Tällä hetkellä baletti- ja oopperanäytökset esitetään Süreyan teatterissa, joka on Istanbulin Aasian puolella. Musiikkitapahtumista mainittakoon esimerkiksi kesäkuun alussa järjestettävä Istanbulin klassisen musiikin festivaali ja heinäkuinen jazz- festivaali. Alkusyksystä järjestetään myös Bienal -tapahtuma, jonka pääosassa on muovista tehty taide. Sitä seuraa sitten filmifestivaalit. Urheilun ystäville tarjolla on ainakin laadukasta jalkapalloa.

– Turkissa voi helposti yhdistää kulttuuri-, urheilu- ja aurinkoloman. Voit nauttia rannalla meren läheisyydestä, vierailla historiallisissa kohteissa ja päivällisaikaan siirtyä vilkkaan sosiaalisen elämän pyörteisiin. Hyviä lomakohteita Istanbulin lisäksi ovat muun muassa Antalya, Alanya, Izmir sekä Bodrum. Esimerkiksi näissä paikoissa voit helposti yhdistää edellä mainitut asiat. Antalya, Alanya ja Izmir ovat suosittuja perhelomakohteita, kun taas Bodrum on näistä paikoista eniten nuorten suosiossa, Ayvaz paljastaa.

– Muita hyviä kohteita ovat Marmaris, Fethiye, Kas, Kalkan, Alaçati ja çesme. Alaçatissa on hyvät surffailumahdollisuudet ja çesmessä voit taas kokea yöelämän ja auringon samalla matkalla. Antalya ja Belek ovat hyviä golfkohteita ja bonuksena siellä on mahdollista lasketella vuorilla ja pelata golfia upeilla viheriöillä saman päivän aikana! – Mustanmeren alue on myös upea. Siellä luonto metsineen on yhtä vehreää kuin Skandinaviassa, Ayvaz kehuu.

Lisätietoja matkailusta Turkissa ja sen kohteista saat Turkin valtion matkailutoimistosta ja osoitteesta www.turkki.fi   


© Traveller - Kaleva Travel Asiakaslehti 3/2009