Teksti Päivi Lappi, Kuvat Kaleva Travel, Reval Hotels, The Capitals Golf Course ja Kursiu Nerija National Park.
Reval Hotels on Baltian maiden johtava hotelliketju. Reval-hotelleilla on kahdeksan täyden palvelun ensimmäisen luokan hotellia Baltian suurimmissa kaupungeissa: kolme Tallinnassa Virossa, kolme Riikassa Latviassa, yksi Vilnassa ja yksi Kaunasissa Liettuassa. Uutena aluevaltauksena mukaan tulee tänä vuonna Venäjä. Päänavaus tapahtuu Pietarissa, jonka ankaraan hotellipulaan saadaan näin kaivattua helpotusta tutulta ja turvalliselta taholta.
Muutoksen hengessä
Reval Hotel Sonya on persoonallinen ja ajanmukainen neljän tähden hotelli Pietarin keskustassa, lähellä Liteinyn siltaa ja Nevajokea. – Reval Hotel Sonyan avulla halusimme luoda jotain aivan uutta ja erilaista Pietarin hotellitarjontaan. Tämä on elävä ja inspiroiva hotelli, joka tutustuttaa vieraan heti kaupungin henkeen, sanoo Heikki Vanhanen, Reval Hotels-ketjun toimitusjohtaja.
Pietarin ja Venäjän innoittamana hotellin avainsana on muutos. Muutos on myös Feodor Dostojevskin Rikos ja rangaistus– romaanin teema. Tätä teosta on usein kutsuttu parhaaksi Pietari-oppaaksi ja erinomaiseksi venäläisen sielun syvyyksien tulkiksi.
Reval Hotel Sonyassa venäläinen tunnelma näkyy kaikessa, sisustuksesta ravintolan menuun saakka. Hotellissa on 173 huonetta, viehättävä ravintola, baari, kuntokeskus, kokoushuoneita, banketeille sopiva sisäpiha ja ilmainen langaton nettiyhteys kaikkialla hotellissa.
Edelliset avajaiset Kaunasissa ja Riiassa
Vauhdikkaasti etenevä Reval Hotels avasi kaksi uutta hotellia myös keväällä 2008.
Reval Hotel Neris avattiin Liettuan toiseksi suurimmassa kaupungissa Kaunasissa.
Nykyaikaisen majoittumisen edelläkävijä Reval Hotel Elizabete avattiin keväällä 2008 Riiassa. Se sijaitsee Riian ydinkeskustassa pikkuliikkeiden, ravintoloiden ja yökerhojen ympäröimänä, mutta kuitenkin viihtyisästi suurta puistoa vastapäätä. Hotellista on vain viiden minuutin kävelymatka Riian vanhaankaupunkiin.
© Traveller - Kaleva Travel Asiakaslehti 2/2009