Upea Six Senses Laamu hotelli omalla Olhuvelin saarella Malediiveilla avautui huhtikuun alussa 2011. Täällä joutavat nurkkaan niin kengät kuin turha jäykistelykin. Ylellisestä lomasta nautit rennossa ilmapiirissä hyvän palvelun säestämänä. Hotellin ideologiaan kuuluu hitaan elämän , "slow life" , lisäksi myös kestävä kehitys ja ympäristön huomioiminen. Ruokapöydässä suositaan mahdollisuuksien mukaan lähiruokaa, josta lähin tulee hotellin omasta keittiöpuutarhasta. Ja kuitenkin, tarjonnassa on herkkuja ja juomia kaikkialta maailmasta.
Intianvaltameri välkyy kirkkaana ja hiekka hohtaa valkoisena. Kaiken muun voit unohtaa ja antaa rentoutumiselle vallan. Kirja kainaloon ja palmun alle!
Katso lyhyt video Six Senses Laamun tunnelmista tästä.
Tämä matka sopii hyvin myös häämatkalaisille. Kysy lisää toimistostamme.
Minimi perillä olo:7 yötä
*HUOM! Ansaitset Finnair Plus Gold ja Platinum korteilla pisteitä Six Senses Laamu majoituksesta *
Passi ja viisumi
Suomen kansalainen voi saada Maleviidien viisumin maahan saavuttaessa enintään 30 päiväksi. Passin tulee olla voimassa vähintään aiotun oleskelun ajan. Malediivien lähtömaksu USD 10 ( n. 8 €) /hlö maksetaan lentokentällä pois lähdettäessä. Tiedot sitoumuksetta.
Aistikas loistoluokan luontoystävällinen hotelli yksityisellä Olhuvelin saarella. Reilu tunnin lento- ja pikavenematka Malelta etelään. Paljasjalkaista ylellisyyttä neitseellisillä rannoilla!
Palvelut:
Hotellissa on 3 ravintolaa, 2 baaria, Six Senses kylpylä, kirjasto (kirjoja, musiikkia, internetyhteys), ulkoilma elokuvateatteri, sukelluskeskus, vesiurheilukeskus joka tarjoaa mm. surffaus-, melonta-, katamaraani purjehdus- ja vesihiihtomahdollisuudet. Hotelli järjestää myös retkiä lähisaarille vaikkapa yksityisen piknikin autiosaarella.
Huoneet:
Villoja 100: ilmastointi, hiustenkuivain, puhelin, taulutelevisio, viihdekeskus, minibaari, ja katettu kylpyhuone ulkona. Beach Villoissa yksityinen puutarha lepotuoleineen, näköala terassi ja suora yhteys rannalle. Water Villoissa ja Water Villa Sviiteissä merinäköala kylpyamme, yksityinen vesipuutarha, terassi, jossa lepotuolit ja lekotteluverkko veden yllä. Water Villa Sviiteissä lisäksi olohuone, vesiliukumäki ja erillinen makuuhuone lapsia varten.
Hinta esim. 7vrk 3453€/hlö, lisävrk 435€/hlö
Sri Lankan Airlines 12.5.-12.7/ 11.8.-11.10.
kaukomatka
yes
ERIKOISTARJOUS A) Aikana 13.1.-31.1.12, 3.3.-3.4.12, 19.4.-11.5.12 B1) Lagoon ja Ocean BEACH Villa 7 yötä 5 yön hinnalla, 12 yötä 9 yön hinnalla tai 14 yötä 10 yön hinnalla. B2) Lagoon ja Ocean WATER Villa 5 yötä 3 yön hinnalla, 7 yötä 4 yön hinnalla tai 14 yötä 8 yön hinnalla. Tarjoukseen voi yhdistää ainoastaan Ennakkovaraajan- ja Häämatkaedun.
B) Aikana 1.2.-29.2.12, 4.4.-18.4.12 C1) Lagoon ja Ocean BEACH Villa 11 yötä 9 yön hinnalla tai 14 yötä 11 yön hinnalla. C2) Lagoon ja Ocean WATER Villa 11 yötä 8 yön hinnalla tai 14 yötä 10 yön hinnalla. Tarjoukseen voi yhdistää ainoastaan Ennakkovaraajan- ja Häämatkaedun.
Ennakkovaraajanetu A) Aikana 19.4.-19.12.12 - kaikki villatyypit Kun varaus on vahvistettuna viimeistään 60 vrk ennen lähtöä hotelli myöntää 5% alennuksen majoituksen osuudesta ilman aterioita. B) Aikana 12.5.-11.10.12 - Lagoon ja ocean water villat Kun varaus on vahvistettuna viimeistään 60 vrk ennen lähtöä hotelli myöntää 10% alennuksen majoituksen osuudesta lagoon tai ocean water villa tyypeissä ilman aterioita. Tarjouksen voi yhdistää Hotellitarjoukseen.
Hotellitarjous A) Aikana 19.4.-11.5.12, 12.10.-19.12.12 - Lagoon ja Ocean beach villat 7 yötä 6 yön hinnalla, 11 yötä 9 yön hinnalla tai 14 yötä 11 yön hinnalla. Ilmaiset yöt ovat samoin aterioin kuin maksetut yöt. B) Aikana 19.4.-11.5.12, 12.10.-19.12.12 - Lagoon ja Ocean water villat 5 yötä 4 yön hinnalla, 7 yötä 5 yön hinnalla, 11 yötä 8 yön hinnalla tai 14 yötä 10 yön hinnalla. Ilmaiset yöt ovat samoin aterioin kuin maksetut yöt. E) Aikana 12.5.-11.10.12 - Lagoon ja Ocean beach villat 7 yötä 5 yön hinnalla, 10 yötä 7 yön hinnalla tai 14 yötä 10 yön hinnalla. Ilmaiset yöt ovat samoin aterioin kuin maksetut yöt. F) Aikana 12.5.-11.10.12 - Lagoon ja Ocean water villat 4 yötä 3 yön hinnalla, 7 yötä 5 yön hinnalla, 10 yötä 7 yön hinnalla tai 14 yötä 10 yön hinnalla. Lisäksi aamiaisen hinnalla saa puolihoidon (aamiainen ja illallinen) tai puolihoidon hinnalla saa täysihoidon (aamiainen, lounas ja illallinen). Ilmaiset yöt ovat samoin aterioin kuin maksetut yöt. Hotellitarjouksen voi yhdistää Ennakkovaraajanetu - ja Häämatkatarjoukseen.
Olimme erittäin tyytyväisiä matkaan. Kaikki sujui erittäin
moitteettomasti ja hotellit olivat erinomaisia. Ainoa takaisku oli,
että kone Dubaista lähti erittäin paljon myöhässä ja saapui Saksaan
2 h aikataulusta jäljessä. Meillä oli koneid… Veera
Olimme erittäin tyytyväisiä matkaan. Kaikki sujui erittäin
moitteettomasti ja hotellit olivat erinomaisia. Ainoa takaisku oli,
että kone Dubaista lähti erittäin paljon myöhässä ja saapui Saksaan
2 h aikataulusta jäljessä. Meillä oli koneiden vaihtoväli 1 h 20
minuuttia ja oli siis ilmiselvää, ettemme ehdi Helsingin lennolle.
Mietimme jo alunalkaen, että vaihtoväli Frankfurtin kokoisella
kentällä on aika niukka, mutta silloin pohdimme asiaa vain
matkatavaroiden ehtimisen suhteen ja ajattelimme, että kotiipäin
mennessä ei ole suuri vahinko jos tavarat tulevat myöhemmällä
koneella. Condorin henkilökunta järjesti asian erittäin hyvin ja
yövyimme oikein mukavasti mukavassa hotellissa illallisineen ja
palasimme aamukoneella Helsinkiin. Iso pettymys oli vaan 2 v.
tyttärellemme, kuka odotteli kotona isovanhempien kanssa ja katseli
taivaalle odottaen isin ja äidin lentokonetta.
Six Senses oli aivan mahtava hotelli ja mielestäni teidän
kannattaisi mainostaa kyseisen hotellin ekologista puolta enemmän.
Luulen,että houkuttelisi lisää suomalaisia. Siellä todellakin
ruokailujen salaatit ja vihannekset viljeltiin ravintolan vieressä
olevassa puutarhassa ja puutarhurit keräsivät salaattiainekset aina
juuri ennen ruokailuja.
Lisäksi hotellissa huomioitiin ympäristö poikkeuksellisen hyvin
esimerkiksi pyykinpesussa, kierrätyksessä ja siten, että
kulkuvälineeksi saarelle oli jokaiselle asiakkaalle varattu oma
polkupyörä. Lisäksi missään ei käytetty muovia, vaan kaikki oli
valmistettu puusta, kankaasta, lasista, paperista tai pahvista. Edes
juomapillit eivät olleet muovia, vaan pahvia. Meihin ainakin teki
vaikutuksen.
Kokonaisuutena olimme erittäin tyytyväisiä! Dubai jäi hieman
pintaraapaisuksi ja suunnittelimmekin jo ensi talveksi matkaa
uudelleen Dubaihin. Tällä kertaa mukaan otetaan myös tyttäremme. Veera
Matka oli täydellisen onnistunut! Viime yönä
kotiuduttiin ajallaan.
Lennot olivat toki pitkät, mutta siihen osattiin varautua. Laamu oli
aivan mahtava kohde! Ilmapiiri oli rento ja lämmin, meidät otettiin
hyvin vastaan ja meistä pidettiin huolta koko viikon ajan. Saari oli
kaiken kaikkiaan tosi siisti ja villassa kaikki kohdallaan. Ruoka
yllätti positiivisesti! Oli tosi herkullisia aterioita läpi viikon.
Hintataso kohteessa oli toki korkea, mutta sekin tiedettiin jo
etukäteen. Halfboard oli ihan ehdoton!
Sää oli pilvistä, mutta mahtui viikkoon aurinkoisiakin päiviä ja toki
lämpötila oli koko ajan korkea.
Kiitos sinulle matkan järjestelyistä! Häämatkamme oli ikimuistoinen ja
varmasti palaamme joskus Malediiveille uudestaan :). M&J
Ihana paikka, luksusta ja hellää huolenpitoa! Sopii tosi hyvin honeymoonilaisille ja pariskunnille, jotka haluavat olla kahdestaan ja nauttia elämästä! Slow life puri ainakin meihin! ML
Matka oli kaikenkaikkiaan napakymppi +! Paikka oli juuri niin ihana, kun kuvista saattoi päätellä. Henkilökunta hyvin koulutettua, kohteliaita,lämpimiä ja mukavia. Eritysmaininta mm. paikan General Manager Anton ,oli luonnostaan ystävällinen, helposti lähestyttävä, vieraat huomioiva. Hän jopa vei meidät "saarikierrokselle" esitellen henkilökunnan asumis- ja ruokailutilat, näytti omankin asuntonsa, kävimme pesulassa, puunsepän verstaassa, veden puhdistamossa jne. Samoin Malesiasta kotoisin oleva suklaan,jäätelöiden ja jälkiruokien tekijänainen oli aivan upea!
Jokaisella vieraalla oli oma GEM, General Experience manager, joka huolehti Sinusta ja tarpeistasi.
Water Villa oli huikea! Veden päälle rakennettu terassi lasipatioineen ja pöytineen, kylppäri myös rakennettu veden päälle ja yksityisyys suojattu aidoituksella, vessassa ikkuna lattiassa suoraan mereen = oma akvaario. Omasta villasta n. 50 m päässä huikeat snorkkailukorallit kaloineen, tosi paljon nähtävää.
Yleistilat huikeat,ravintolamaailma veden päällä, hierontapaikat meren äärellä, kuntosali veden äärellöä, elokuvatatteri viidakossa. Merja ja Jyrki
Esimerkkihinnasto, 7 vuorokautta, € / henkilö
Six Senses Laamu
Sri Lankan Airways
2-hh lagoon water villa
2-hh lagoon beach villa
1.5.-12.7.2012
3.039
3.182
13.7.-10.8.2012
3.192
3.335
11.8.-31.10.2012
3.039
3.182
Condor Air
2-hh lagoon water villa
2-hh lagoon beach villa
1.5.-24.5.2012
3.326
3.469
25.5.-31.5.2012
3.561
3.704
1.6.-28.6.2012
3.326
3.469
29.6.-31.10.2012
3.561
3.704
Lisävuorokausi / henkilö
2-hh lagoon water villa
2-hh lagoon beach villa
1.5.-31.10.2012
293
317
Matkanhintaan sisältyy
edestakaiset lennot turistiluokassa valitulla lentoyhtiöllä Helsingistä Malediiveille
kuljetukset lentäen Malesta Kadhdhoon lentokentälle ja sieltä pikaveneellä hotellisaarelle
lentolippuihin kirjoitettavat verot
7 yön majoitus huonevalinnan mukaan (yksi ilmainen yö)
aamiaiset ja illalliset pääravintola Longitude´ssa
Tarjoukset
Ennakkovaraajanetu aikana 1.5.-31.10.12 - kaikki villatyypit Kun varaus on vahvistettuna viimeistään 60 vrk ennen lähtöä hotelli myöntää 10% alennuksen majoituksen osuudesta ilman aterioita.
Perhetarjous aikana 1.5.-31.10.12 Kahden aikuisen mukana majoittuvat alle 12 vuotiaat lapset saavat ilmaiset hotellikuljetukset ja täysihoitoruokailut. Minimi oleskelu hotellissa 7 peräkkäistä yötä.
Teinit mukaan -tarjous aikana 1.5.-31.10.12 - ei koske Lagoon Beach villoja Kun varataan perheelle, 2 aikuista ja enintään 2 lasta 16v. asti, ensimmäinen villa aikuisille yllä annetuin hinnoin ja toinen villa 40% alennuksella lapsille. Myös lapsille ilmainen puolihoito.
Häämatkatarjous aikana 1.5.-31.0.12 Hääparille täysihoitoateria ilmaiseksi. Kopio vihkitodistuksesta esitettävä hotelliin sisäänkirjauduttaessa. Minimi oleskelu hotellissa 7 peräkkäistä yötä.
Yllä mainitut tarjoukset ovat voimassa vain uusiin varauksiin 2.5. alkaen ja vain yllämainittujen hintojen yhteydessä. Hotellin muita mahdollisia tarjouksia ei voi yhdistään tähän hintatarjoukseen.
Lisätietoja
Ateriat (lounas ja illallinen) eivät sisällä mitään juomia, vesikin on maksullista.
Mikäli lentoyhtiön edullisin hintaluokka on täynnä, pystymme usein tarjoamaan matkaa lisämaksusta toisessa hintaluokassa tai toisen lentoyhtiön lennoin.
Matkan lopulliseen hintaan vaikuttavat kulloinkin voimassa olevat mahdolliset polttoainekorotukset, valuuttakurssimuutokset ja kohonneet julkiset maksut
Asiakasarvioinnit
Yksittäisten asiakkaiden arviot
Viimeisin kommentti:
moitteettomasti ja hotellit olivat erinomaisia. Ainoa takaisku oli,
että kone Dubaista lähti erittäin paljon myöhässä ja saapui Saksaan
2 h aikataulusta jäljessä. Meillä oli koneiden vaihtoväli 1 h 20
minuuttia ja oli siis ilmiselvää, ettemme ehdi Helsingin lennolle.
Mietimme jo alunalkaen, että vaihtoväli Frankfurtin kokoisella
kentällä on aika niukka, mutta silloin pohdimme asiaa vain
matkatavaroiden ehtimisen suhteen ja ajattelimme, että kotiipäin
mennessä ei ole suuri vahinko jos tavarat tulevat myöhemmällä
koneella. Condorin henkilökunta järjesti asian erittäin hyvin ja
yövyimme oikein mukavasti mukavassa hotellissa illallisineen ja
palasimme aamukoneella Helsinkiin. Iso pettymys oli vaan 2 v.
tyttärellemme, kuka odotteli kotona isovanhempien kanssa ja katseli
taivaalle odottaen isin ja äidin lentokonetta.
Six Senses oli aivan mahtava hotelli ja mielestäni teidän
kannattaisi mainostaa kyseisen hotellin ekologista puolta enemmän.
Luulen,että houkuttelisi lisää suomalaisia. Siellä todellakin
ruokailujen salaatit ja vihannekset viljeltiin ravintolan vieressä
olevassa puutarhassa ja puutarhurit keräsivät salaattiainekset aina
juuri ennen ruokailuja.
Lisäksi hotellissa huomioitiin ympäristö poikkeuksellisen hyvin
esimerkiksi pyykinpesussa, kierrätyksessä ja siten, että
kulkuvälineeksi saarelle oli jokaiselle asiakkaalle varattu oma
polkupyörä. Lisäksi missään ei käytetty muovia, vaan kaikki oli
valmistettu puusta, kankaasta, lasista, paperista tai pahvista. Edes
juomapillit eivät olleet muovia, vaan pahvia. Meihin ainakin teki
vaikutuksen.
Kokonaisuutena olimme erittäin tyytyväisiä! Dubai jäi hieman
pintaraapaisuksi ja suunnittelimmekin jo ensi talveksi matkaa
uudelleen Dubaihin. Tällä kertaa mukaan otetaan myös tyttäremme. Veera
kotiuduttiin ajallaan.
Lennot olivat toki pitkät, mutta siihen osattiin varautua. Laamu oli
aivan mahtava kohde! Ilmapiiri oli rento ja lämmin, meidät otettiin
hyvin vastaan ja meistä pidettiin huolta koko viikon ajan. Saari oli
kaiken kaikkiaan tosi siisti ja villassa kaikki kohdallaan. Ruoka
yllätti positiivisesti! Oli tosi herkullisia aterioita läpi viikon.
Hintataso kohteessa oli toki korkea, mutta sekin tiedettiin jo
etukäteen. Halfboard oli ihan ehdoton!
Sää oli pilvistä, mutta mahtui viikkoon aurinkoisiakin päiviä ja toki
lämpötila oli koko ajan korkea.
Kiitos sinulle matkan järjestelyistä! Häämatkamme oli ikimuistoinen ja
varmasti palaamme joskus Malediiveille uudestaan :). M&J
Jokaisella vieraalla oli oma GEM, General Experience manager, joka huolehti Sinusta ja tarpeistasi.
Water Villa oli huikea! Veden päälle rakennettu terassi lasipatioineen ja pöytineen, kylppäri myös rakennettu veden päälle ja yksityisyys suojattu aidoituksella, vessassa ikkuna lattiassa suoraan mereen = oma akvaario. Omasta villasta n. 50 m päässä huikeat snorkkailukorallit kaloineen, tosi paljon nähtävää.
Yleistilat huikeat,ravintolamaailma veden päällä, hierontapaikat meren äärellä, kuntosali veden äärellöä, elokuvatatteri viidakossa. Merja ja Jyrki