Sulje

Lähtö- ja paluupäivä

Lähtöpäivä
Paluupäivä

Matkustajat ja hotellihuoneet

Hotellihuoneita
  Aikuiset Lapset
Huone 1
Huone 2
Huone 3

Kampanjakoodi

Huom! Lähtö- ja paluupäivän on oltava välillä
 
   
 
Matkatoimisto Kaleva Travel
Liikematkat | Matkapaketit | Lukijamatkat | Ryhmäpalvelut | Tarjoukset | Matkainfo | Palveluhinnasto | Yritys | Ota yhteyttä! | KALEVA TRAVEL LTD IN BRIEF  
 


Top10

1. Barcelona
2. Kap Verde
3. Budapest
4. Mauritius
5. Nizza
6. Barbados
7. Tahiti
8. Bali
9. Pariisi
10. Rooma

Uutiskirje

Kaleva Travel | Päästölaskuri

 
» Etusivu >
Tarjoukset >Kaukomatkat >Seychellit Ephelia Resort
Tulostusversio
Kaleva Travel Outlet


 
Seychellit Ephelia Resort
seychellit snorklaaja
7 vrk
2.254 € (alkaen)
Lomalle paratiisi maisemiin, valkohiekkaisille rannoille.

Ennakkovaraaja edullisemmin Seychelleille Ephelia Resort hotelliin Mahen saarella.


Varaukset:  viimeistään 30 vrk ennen lähtöä
Matkustus: 15.4.12-30.4.13

Passi ja viisumi

Suomen kansalainen voi oleskella Seychelleillä enintään 30 päivää viisumitta. Passin tulee olla voimassa vähintään aiotun oleskelun ajan.
Tiedot sitoumuksetta.

Matkaehdot

Loma Kaleva matkapakettien erityisehdot / Loma Kalevan Päivän Hinta -matkapaketti
www.kalevatravel.fi/matkainfo/matkaehdot/fi_FI/pakettimatkojen_erityisehdot/


Lennot

Emirates lennot kahdella koneenvaihdolla Keski-Euroopan ja Dubain kautta Seychelleille. Lentoja päivittäin.
Condor Air lennot yhdellä koneenvaihdolla Frankfurtin kautta. Yksi lento viikossa meno perjantaisin, paluu lähtö lauantaisin.




Hotelli

Mahe


Seychellit|Ephelia|ResortSeychellit|Ephelia|Resort|Juniorsuite
Ephelia Resort
4 tähteä
Port Launay, Mahe
Seychelles
Puh +248 439 5000
Fax +248 439 5001
Viehättävä ensimmäisen luokan hotelli omassa rauhassaan niemimaalla Mahen luoteiskulmalla, kahden valkohiekkaisen rannan välissä. Lentokentälle n. 40 minuutin ajomatka. 
Palvelut:
Hotellissa on 5 ravintolaa, 5 baaria, 5 pikkukauppaa, 4 uima-allasta, kuntosali, tennis- ja squash kentät, vesiurheilumahdollisuudet esim. polkuveneily, katamaraanipurjehdus, surffaus ja kajakkimelonta. Lisämaksusta hotelli järjestää myös sukellusta, kalastusta ja vuokraa tennismailoja. Hotellissa on kansainvälinen lastenkerho 4-12 -vuotiaille lapsille.
Huoneet:
Suiteja 368: ilmastointi, kattotuuletin, hiustenkuivain, puhelin, taulutelevisio, langaton internetyhteys, mac mini (iPod liitäntä sekä CD/DVD soitin), minibaari ja tallelokero.
Hotellissa on lisäksi 1-3 makuuhuoneen villoja 31, joissa kaikissa oma pieni uima-allas.

Ennakkovaraajanetu
Aikana 7.1.-22.12.12, 7.1.-30.4.13
Kun vähintään 6 yön majoittuminen varataan viimeistään 30 päivää ennen lähtöä hotelli myöntää ennakkovaraajanetuna 10% alennuksen majoituksen osuudesta. Ennakkovaraajanetu -tarjouksen voi yhdistää Häämatka- ja Juhlahääpäivä tarjouksiin sekä Hotellitarjoukseen.

Hotellitarjous
Aikana 15.4.-31.7.12, 1.9.-19.10.12
7 yötä 6 yön hinnalla, 14 yötä 12 yön hinnalla tai 21 yötä 18 yön hinnalla junior ja senoir suite huoneissa, Beach, Spa, Hill Side ja Presidential villoissa. Tarjouksen voi yhdistää Ennakkovaraajanetu tarjoukseen.

Puolihoito aamiaisen hinnalla villoissa -tarjous
Aikana 7.1.-22.12.12
Kun varataan villamajoitus aamiaisella, hotelli tarjoaa illallisen. Ei sisällä mitään juomia.
Tarjouksen voi yhdistää Ennakkovaraajanetu ja Häämatka-/ Juhlahääpäivä tarjoukseen.


Häämatka-/ Juhlahääpäivätarjous
A) Aikana  7.1.-14.4.11. 
Junior ja Senoir suite -huoneissa hotelli myöntää 25% alennuksen majoituksen osuudesta.
Häämatkatarjouksessa oleskelun tulee tapahtua 9kk sisällä vihkimisestä.
Juhlahääpäivätarjous on voimassa 10. hääpäivälle ja sen jälkeen täysille 5-vuotis jaksoille. Sen lisäksi oleskelu hotellissa tulee 6kk sisällä hääpäivästä, (ennen tai jälkeen). Kopio vihkitodistuksesta tulee olla mukana hotelliin sisään kirjauduttaessa.
Hotellin lisäedut Häämatkalaisille ja Juhlahääpäivää viettäville kun oleskelu hotellissa on vähintään 5 peräkkäistä yötä.
Kun oleskelu hotellissa on vähintään 5 peräkkäistä yötä, tarjoaa lahjoina; erikoisleivonnainen ja pullo kuohuviiniä huoneessa tulopäivänä ja rantakassi, sekä hotellin yllätys oleskelun aikana.Tähän tarjoukseen voi yhdistää Ennakkovaraajanetu -tarjouksen.
B) Aikana  15.4.-22.12.12, 7.1.-21.3.13
Junior ja Senoir suite -huoneissa hotelli myöntää 25% alennuksen majoituksen osuudesta.
Villoissa hotelli myöntää 15% alennuksen majoituksen osuudesta.
Häämatkatarjouksessa oleskelun tulee tapahtua 9kk sisällä vihkimisestä.
Juhlahääpäivätarjous on voimassa 10. hääpäivälle ja sen jälkeen täysille 5-vuotis jaksoille. Sen lisäksi oleskelu hotellissa tulee 6kk sisällä hääpäivästä, (ennen tai jälkeen). Kopio vihkitodistuksesta tulee olla mukana hotelliin sisään kirjauduttaessa.
Hotellin lisäedut Häämatkalaisille ja Juhlahääpäivää viettäville kun oleskelu hotellissa on vähintään 5 peräkkäistä yötä.
Kun oleskelu hotellissa on vähintään 5 peräkkäistä yötä, tarjoaa lahjoina; erikoisleivonnainen ja pullo kuohuviiniä huoneessa tulopäivänä ja rantakassi, sekä hotellin yllätys oleskelun aikana.Tähän tarjoukseen voi yhdistää Ennakkovaraajanetu - ja Puolihoito aamiaisen hinnalla villoissa -tarjoukseen.

91x91 -kuva
91x91-kuvan URL

Asiakasarvioinnit

Annettuja ääniä: 3 kpl
Yleisarvosana:

Yksittäisten asiakkaiden arviot

» Huone
5,0
» Ilmapiiri
5,0
» Palvelu
5,0
» Kirjoita oma kommenttisi

Viimeisin kommentti:

Meillä jäi reissusta hyvät muistot ja sellainen mieli että vaikeuksia oli mennessä ja tullessa, mutta perillä oli kyllä sen arvostakin:) Aluksihan me oltiin hyvissä ajoin menossa lentokentälle Vantaalle, kun jumituttiin ruuhkaan kehä 3. Tiet oli sul… Jape
Meillä jäi reissusta hyvät muistot ja sellainen mieli että vaikeuksia oli mennessä ja tullessa, mutta perillä oli kyllä sen arvostakin:)
Aluksihan me oltiin hyvissä ajoin menossa lentokentälle Vantaalle, kun jumituttiin ruuhkaan kehä 3. Tiet oli suljettu kun oli niin paljon kolareita. Jaakko sai puhuttua meidät kaistojen välisestä portista poliisin luvalla pois sumpusta, ja kerettiin lennolle. Sehän myöhästyi sitten reilusti, ja vähän siinä mietittiin että entäs jos se jatkolento on jo lähtenyt. Joku virkailija siellä oli vastassa, eikä siitä apua ollut kun käski meidät portille, joka oli sitten kiinni. Eikä ymmärretty kaikkea mitä yritti englanniksi selittää. Kaikki keneltä kysyttiin apua juoksutti meitä aina eri luukulle, eikä lopulta tiedetty mitä pitäs tehdä. Teidän päivystysnumerosta saatiin sitten tieto että meidän liput on reititetty uudestaan ja tunti oli aikaa koneen lähtöön. Abu Dhabin kautta sitten lennettiin ja kaikki meni oikein hyvin.
Seychellit oli kyllä upea, ihana paikka, Paratiisi oikein. ilmasto on niin miellyttävä ja pidimme kovasti paikallisista ihmisistä. Kukaan ei tuputtanut mitään vaikka liikuimme monena päivänä kaupungeissa. Mason Travelin matkassa kävimme yhtenä päivänä myös Praslinin ja La Diguen saarilla. sekin oli mukava reissu, vaikka illalla olimme tosi väsyneitä. Kaikki olivat ystävällisiä, ja hotellilla erityisesti oli todella hyvä palvelu. Siellä kokoajan huolehdittiin että meillä oli kaikki hyvin ja meitä palveltiin niin että oikein suomalaisena hävetti. Pidimme kovasti siitä että hotellilla oli rauhallista, ja usein olimme aivan itsekseen rannalla, altailla tai kylpylässä (Suomessa ei ole missään niin hyviä poreita, kuin siinä kylpylän ulkoporeammeessa).
Lauantai-iltana tuli taas sydämentykytyksiä...olimme lähdössä lentokentälle. odotimme taksia 8 asti siinä missä pitikin (olimme sopineet Mason Travelin hepun kanssa että taksi hakee meidät puoli9 ja vannotti moneen kertaan että olkaa paikalla). Kaikille muille tuli taksi ja lähtivät ja kello kävi, eikä meidän taksia näkynyt. alkoi jo hiostuttaa:) Hotellin työntekijät soittelivat kaikille ja kokoajan ja yrittivät selvittää meille jostakin kyytiä, koska jotenkin se oli jäänyt tulematta. 20 vaille 10 pääsimme lopulta hotellilta lähtemään. en tiedä kuka kuski oli, kotoaan hän oli lähtenyt pikaseen meitä kuskaamaan, ja olemme hänelle erityisen kiitoksen velkaa! Mason travelin opas oli meitä vastassa, kun olivat ilmoittaneet lähtöselvitykseen että ollaan tulossa. Pääsimme heti eteenpäin ja ehdimme hyvin lennolle.
Mutta olimme hirmu tyytyväisiä lomaamme, pieni seikkailuhan tunnetusti kuuluu lomaan:) Jape
Kiitos kysymästä ja hienosti sujuneista matkajärjestelyistä! Kaikki lennot ja siirtymiset sujuivat kuten oli sovittu.
Ensimmäinen hotelli Constance Ephelia Resort oli kerrassaan upea! Onhan hotelli tosi uusi. Henkilökunta oli erittäin palvelualtista ja kaikki toimi hyvin. Tämä hotelli vastasi mielestämme matkasta maksamaamme hintaa. Ephelia oli selkeästi enemmän lapsiystävällinen, ja siellä olikin muita lapsiperheitä. Upeat ja runsaat buffet-aamiaiset ja illalliset! Sää oli meille yllätys! Olimme ajatelleet, että tuolla leveysasteella sataa harvoin ja on lämmin. No, lämmin oli noin +30-35 astetta, mutta jokaisena päivänä satoi. Onneksi ei jatkuvasti vaan kuuroluontoisesti. Kahtena päivänä oli aurinkoista ja muuten oli taivaankansi paksussa pilvikerroksessa. Tämä tieto hieman "laski lomatunnelmia", kun katsastimme sään perjantai-illalla ja lauantai-aamulla oli lähtö = ) Tosin paikallisetkin olivat ihmeissään säästä, kun tähän aikaan ei pitäisi juuri sataa. Vaihtoaika Pariisissa tulomatkalla oli aika tiukka, johtuen myös siitä, että Seychellit-Pariisi-lento oli puolisen tuntia myöhässä. Oleminen rajoittui aika paljolti hotellialueille, tämä oli ehkä myös yllätys. Tosin auton olisi voinut vuokrata, mutta " erityistä nähtävää" ei niinkään ollut. Luonto, linnut ja kukat olivat tietysti tosi upeita. Lähimmät supermarketit olivat kaukana hotellialueesta joka käytännössä tarkoitti sitä, että juomat(myös vesi) ja pienet syötävät oli ostettava hotellialueelta. Seycehellit on aika hinnakas kohde, mutta tämähän meillä oli tiedossa. Osaavat ottaa maksun joka asiasta! Esim. vuokrasimme molemmissa paikoissa fillarit, ja ne olisi kyllä saanut kuulua hintaan! Kaiken kaikkiaan loma teki tehtävänsä ja aika paratiisissa tuntui pidemmältä kuin 8 yötä! Hienot saaret ja ehdottomasti hieno kokemus! Nyt vaan suunnittelemaan seuraavaa matkaa!

Kiitos ensiluokkaisesta palvelusta ja oikein hyvää loppusyksyn jatkoa sekä talven odotusta! Carita
Matka sujui erinomaisesti.

Hotelli oli erinomainen. Palvelu pelasi lähes moitteetta ja fasiliteetit olivat loistavat (hotellihan oli aivan uusi). Myös kaikki lisäpalvelut toimivat kitkatta. Rannat olivat upeita ja erityisen positiivinen yllätys oli snorklaaminen hotellin rannalla eli siellä oli uskomattoman paljon erilaisia kaloja, vaikkakin itse korallit olivat kohtuu vaatimattomia. Kaiken kaikkiaan saaren luonto oli mahtava elämys, vaikkakin eläinkunta oli sangen vaatimaton.

Hotellin ravintoloiden ruoka oli hyvää ja erityisesti Cyann oli lähes gourmee tasolla. Useampi ravintola antoi myös mukavasti vaihtelua ruokailuun. Juomatarjoilu pelasi moitteetta myös rannoilla.

Myös kuljetukset toimivat moitteetta (Mason's travel). Otimme myös samalta yritykseltä auton kuljettajan kanssa yhdeksi päiväksi saareen tutustumiseksi ja se oli todella hintansa arvoinen eli voin suositella. Sen sijaan päivämatka Prasliniin ja La Diqueen oli pettymys (myöskin Mason's travelin matka). Ohjelma oli onneton ja koko retkestä jäi ns. karjalauma fiilis. Omatoiminen tutustuminen ko. saariin olisi ollut paljon parempi vaihtoehto. Näin jälkeenpäin ajateltuna yö tai kaksi Praslinissa Mahen lisäksi olisi ollut paras vaihtoehto (siirtyminen ehdottomasti lentäen, sillä venematka on todella tylsä).

Lennot sujuivat normikaavan mukaan eli mennessä Finnairin lento Roomaan oli yli tunnin myöhässä ja samoin jatko Roomasta Mahelle oli tunnin myöhässä. Paluulennot olivät lähes aikataulussa, mutta matkalaukut jäivät Roomaan eikä niistä ole ainakaan vielä kuulunut.

Kokonaisuutena arvosana asteikolla 1-10 on 9 (en huomioi tässä lentoja). Esko
 

 

   

Esimerkkihinnasto, 7 vuorokautta, € / henkilö

Ephelia Resort
Emirates                            2-hh junior suite2-hh senior suite
15.4.-30.6.20122.2542.536
1.7.-31.7.20122.6352.784
1.8.-31.8.20122.8473.020
1.9.-30.9.20122.6352.784
1.10.-19.10.20122.7063.048
20.10.-30.11.20122.9293.329
1.12.-14.12.20122.8063.205
15.12.-22.12.20123.0413.441
23.12.2012-6.1.2013 - -
7.1.-30.4.20132.9973.395
Condor Air2-hh junior suite2-hh senior suite
15.4.-30.4.20122.3882.671
1.5.-24.5.20122.2822.565
25.5.-31.5.20122.4712.753
1.6.-28.6.20122.2822.565
29.6.-31.7.20123.0643.236
1.8.-31.8.20123.0113.184
1.9.-30.9.20122.8523.000
1.10.-19.10.20122.9223.265
20.10.-31.10.20123.1463.545
Lisävuorokausi / henkilö2-hh junior suite2-hh senior suite
15.4.-30.6.2012 148195
1.7.-30.9.2012212236
1.10.-30.11.2012224281
1.12.-22.12.2012206263



Matkanhintaan sisältyy

  • edestakaiset lennot valitulla lentoyhtiöllä Helsingistä Mahen lentokentälle Seychelleille
  • lentolippuun kirjoitettavat verot
  • edestakaiset lentokenttäkuljetukset Mahella
  • 7 yön majoitus valitussa huonetyypissä 
  • puolihoito (aamiainen ja illallinen, ei sisällä mitään juomia)
  • ajankohdan mahdollinen ilmainen yö

 

Lisätietoja

  • Paikkoja rajoitetusti. Mikäli lentoyhtiön tarjoushintaluokka on täynnä, pystymme useimiten tarjoamaan matkaa kalliimmassa hintaluokassa tai jollain toisella lentoyhtiöllä
  • Hotellihuoneen saa kansainvälisen käytönnön mukaisesti käyttöön klo 14.00/15.00 mennessä tulopäivänä ja se luovutetaan n. klo 11.00/12.00 mennessä lähtöpäivänä. Lisämaksusta ja etukäteen tilattuna on usein mahdollista saada huone käyttöön aiemmin/ pitää se käytössä myöhempään.
  • Matkan lopulliseen hintaan vaikuttavat kulloinkin voimassa olevat mahdolliset polttoainekorotukset, valuuttakurssimuutokset ja kohonneet julkiset maksut
  • Palvelumaksu 22 € / varaus ja laskutusosoite.