CWT Kaleva Travel Oy, Ruoholahdenkatu 23, 00180 Helsinki, info@kalevatravel.fi - SMAL 13595, KUVI 3187/00/MjMv
Kaleva Travel Estonia
|| Kaleva Travel Finland
|| Kaleva Travel Latvia
|| Kaleva Travel Lithuania
|| Kaleva Travel Romania
Carlson Wagonlit Travelin kokonaan omistama Kaleva Travel on Suomen suurin täyden palvelun matkatoimisto tarjoten sekä liikematkoja, ryhmämatkoja että vapaa-ajanmatkoja. Kaleva Travelista löydät halvat lennot, parhaat lentotarjoukset, kaupunkilomat, kaukomatkat, hotellivaraukset, räätälöidyt matkapaketit, häämatkat, urheilumatkat, liikematkat sekä lahjakortit. Lennot yhteistyössä mm. Finnair, Blue1, SAS, Lufthansa, Austrian, Estonian Air, Air France, KLM. Hotellit mm. Sokos Hotels, Restel, Radisson SAS, Holiday Club ja Reval Hotels. Risteilyt yhteistyössä mm. Tallink-Silja, Viking Line ja Royal Caribbean. Autonvuokrauksessa pääyhteistyökumppanimme on Europcar. Meiltä ostettavissa myös Aurinkomatkojen matkatarjonta sekä äkkilähdöt. Varaa matkat; Eurooppa puh. 0205 61 5540, kaukomatkat puh. 0205 61 5550.
Tulostusversio
Heading
Loistava
JarmoCuracao & Miami (tammi-11)
PPNKaikki toimi moitteettomasti, hotellin henkilökunta oli erittäin ystävällistä. Jopa yksi hotellin johtajista auttoi meitä nettiyhteyksien kanssa, emme saaneet niitä itse toimimaan. Hotellihuoneemme sijaitsi upealla paikalla, terassilta esteetön näkymä merelle. Istuimme illalla terasillamme ihailemassa auringonlaskua, aurinko laski mereen!
Hotellissa oli hyvät uintimahdollisuudet, puhdas meri ja ihanan valkoinen hiekkaranta. Jopa hotellin rannassa pystyi snorklaamaan ja saatoimme nähdä monivärisä kaloja.
Vuokrasimme yhdeksi päiväksi auton, sekin sujui helposti, hotellissa on autovuokraamo. Kiersimme saarta ihan läntisimpään kohtaan saakka, kaunista oli.
Saaren asukkaat ja henkilökunta ylipäätään puhui joka paikassa hyvää englantia, joten kommunikointi oli helppoa. Voimme ilomielin suositella kohdetta. Hotelissamme oli paljon hollantilaisia lapsiperheitä, joten se sopii myös perheille korkean hygieniatasonkin vuoksi.
Siirtyminen Miamiin sujui helposti. Vuokrasimme auton kentältä ja navigaattori ohjasi meidät Cardozo-hotelliin. Hotellin vieressä oli kunnallinen parkkitalo, johon oli helppo jättää auto. Hotellin sijainti oli erinomainen, huone ihan OK, aika pieni, kuten ne usein kaupungeissa ovat. Miamin sää oli myös mukavan lämmin, reilut 20 astetta ja lempeä tuuli. Miami on selkeästi kalliimpi kuin esim. Nykki. Ruoka oli kalliimpaa kuin Nykissä mutta hyvää, söimme paljon meren antimia. Autolla-ajo on helppoa, kävimme yhtenä päivänä Key-Westissä, sinne oli kyllä pitkä matka, yli 4 h /suunta, mutta kannatti ehdottomasti. Toisena päivänä ajettiin Evergladesen luonnonsuojelualueelle alligaattoreita katsomaan, sekin oli oikein onnistunut retki.
Kauas on pitkä matka ja pitkät lennot välilaskuineen. Nykyään on melkein enemmän sääntö kuin poikkeus, että matkalaukut jäävät välilaskupaikkaan. Niin meille kävi mennen tullen. Olimme varautuneet siihen, että laukut eivät Amsterdamista ehdi seuraavalle lennolle Curacaolle, sen verran lyhyt oli vaihto-aika. Olihan meillä käsimatkatavaroissa kaikki tarpeellinen, kevyttä vaatetta ym. Mutta aina siihen vaan tärveltyy aikaa, kun ensin odotetaan ja sitten täyteään lappuja. Matkalaukut tulivat hotelliimme seuraavan päivän iltana ja lisäki yksi laukun pyöristä oli rikkoutunut ja irronnut.
Paluumatkalla sama juttu. Laukut jäi Pariisin ja ne tuotiin meille kotiin yöllä, olimme ilmoittaneet,että meille voi soittaa milloin vaan ja tuoda laukut.
Rikkinäinen laukku on nyt korjattavana ja siitä on tehty vahinkoilmoitus lentoyhtiölle.
Tälläisiä kokemuksia meillä oli, eli hyvä matka ja tällä "valohoidolla" eli 12h/vrk valoa ja aurinkoa pitäisi jaksaa kohti Suomen kevättä.
Kiitos hyvistä järjestelyistä ja hyvästä yhteistyöstä!
Curacao on yksi parhaista Karibean kohteista
ukkeloCuracao - unelmaloma Karibialla
Valkoinen hiekka ja turkoosi meriPötköttely varjon alla valkoisella hiekalla turkoosin meren välkkyessä edessäpäin oli taivaallista. Retki Klein Curacaolle ja snorklailu kilpikonnien kanssa oli mainio elämys. Autoilu saarella oli helppoa ja edullista, ja näin pääsi tutustumaan myös muihin ihastuttaviin rantapoukamiin. Ihmiset olivat ystävällisiä ja englannin kielen taitoisia. Ruoka oli myös todella maistuvaa.
Suosittelen Curacaota lämpimästi rennosta lomailusta pitäville!
Kohde - muiden kävijöiden kuvia» Lähetä oma kuvasi