Sulje

Lähtö- ja paluupäivä

Lähtöpäivä
Paluupäivä

Matkustajat ja hotellihuoneet

Hotellihuoneita
  Aikuiset Lapset
Huone 1
Huone 2
Huone 3

Kampanjakoodi

Huom! Lähtö- ja paluupäivän on oltava välillä
 
   
 
Matkatoimisto Kaleva Travel
Liikematkat | Matkapaketit | Lukijamatkat | Ryhmäpalvelut | Tarjoukset | Matkainfo | Palveluhinnasto | Yritys | Ota yhteyttä! | KALEVA TRAVEL LTD IN BRIEF  
 

» Kaleva Travelin etusivu >
Lukijamatkat >Suomen Kuvalehti >Dublin ja Belfast
Tulostusversio
Suomen Kuvalehden Lukijamatkat
 
Vihreän saaren kaksi pääkaupunkia - Belfast ja Dublin 8.-12.5.2012 Matkaehdot
Irlanti Ovet.jpg
08.05. 5 pv
1.285 € (2 hh)
Dublin ja Belfast hurmaavat vierailijat hyväntuulisuudellaan, ystävällisyydellään, historiallaan ja pubeillaan. Tutustumme matkalla myös maailmankuulujen irlantilaiskirjailijoiden elämään, eikä Irlannin matka olisi täydellinen ilman viskitislaamovierailua!

Alustava matkaohjelma
Tiistai 8.5. Helsinki – Dublin - Belfast
Iltapäivällä lähtee suora reittilento Helsingistä Dubliniin, jonne saavuttuamme suomalainen Irlannissa asuva paikallisopas on ryhmäämme vastassa lentoaseman tuloaulassa. Jatkamme matkaa suoraan Belfastiin, Pohjois-Irlannin pääkaupunkiin. Perillä majoitumme ensin huoneisiin, jonka jälkeen nautimme päivällisen otellin ravintolassa. Illalla teemme vielä opastetun kierroksen kaupungin suosituimmissa historiallisissa pubeissa.

Hotelli Hilton Belfast
 
Keskiviikko 9.5. Giants Causeway, Bushmills Distillery
Lähdemme kokopäiväretkelle maaseudulle ja suuntaamme kohti pohjoisrannikkoa. Giant’s Causewayn majesteettinen kalliomuodostelma kuuluu Unescon maailmanperintölistalle. Päivän aikana näemme jylhiä maisemia, kauniita rantoja, köysisiltoja sekä rauhallisia satamia. Iltapäivällä vierailemme Irlannin vanhimmassa tislaamossa, Old Bushmills Distilleryssä ja tutustumme viskinvalmistuksen saloihin. Nautimme kevyen lounaan tislaamolla, jonka jälkeen lähdemme ajelemaan takaisin Belfastiin. Illallisen nautimme hotellillamme.

Torstai 10.5. Belfast - Dublin
Aamiaisen jälkeen teemme mielenkiintoisen kaupunkikierroksen Belfastissa, jonka aikana kuulemme mielenkiintoista tietoa kaupungin historiasta ja nykypäivästä. Näemme myös paikan, jossa Titanic rakennettiin ja mistä laiva lähti traagiselle matkalleen. Kierroksen jälkeen lähdemme ajamaan kohti Dublinia. Perille saavuttuamme lounastamme yhdessä kaupungin vanhimmista pubeista. Lounaan jälkeen on mahdollisuus osallistua kaupunkikierrokselle, jonka päätteeksi vierailemme Guinness Storehouse panimonäyttelyssä. Ne jotka eivät ole kiinnostuneita kaupunkikierroksesta, voivat jäädä keskustaan ostoskatujen välittömään läheisyyteen ja heillä on vapaata aikaa muutama tunti. Kierroksen päätyttyä bussi ja opas noutavat heidät samasta paikasta. Ajamme yhdessä hotellille ja majoitumme huoneisiin. Ilta on vapaa. Lisämaksusta on mahdollisuus osallistua ainutlaatuiselle pubikierrokselle, jonka teemana ovat Irlannin kuuluisat kirjailijat.

Hotelli Best Western Academy Plaza
 
Perjantai 11.5. James Joyce Centre, Kirjailijoiden museo ja irlantilainen illanvietto
Aamiaisen jälkeen aloitamme päivämme kirjallisuudella James Joyce keskuksessa, joka on omistettu kunnioittamaan ja ymmärtämään James Joycen töitä ja elämää. Jatkamme matkaa Kirjailijoiden museoon, missä tapaamme tutut kirjailijat 300 vuoden ajalta heidän kirjojensa ja henkilökohtaisten tavaroidensa muodossa. Iltapäivällä on hetki vapaata aikaa ennen kuin lähdemme viettämään irlantilaista iltaa kuuluisaan, jo 1700-luvulla avattuun, pubiin perinteisen ruoan, paikallisen musiikin sekä tanssiesitysten kera.

Lauantai 12.5. Dublin - Helsinki
Varhaisen kevyen aamiaisen ja huoneenluovutuksen jälkeen ajamme lentokentälle, mistä lähtee suora reittilento Helsinkiin.

Matkan hinta:
1.285 € / henkilö jaetussa kahden hengen huoneessa
1.645 € yhden hengen huoneessa
Hintoihin lisätään CWT Kaleva Travelin palvelumaksu 19 € / varaus

Hintaan sisältyy:
- Aer Linguksen edestakaiset reittilennot Helsinki-Dublin-Helsinki turistiluokassa
- Finnairin edestakaiset reittilennot Helsinki – Rooma - Helsinki turistiluokassa
- majoitus valitussa huonetyypissä
- buffet aamiainen hotelleissa
- ohjelmassa mainitut ateriat
- ohjelman mukaiset kuljetukset ja sisäänpääsyt
- suomalaisen matkanjohtajan palvelut paikan päällä
- lentokenttä- ja hotelliverot
- ALV

Huom. Matkaohjelma sitoumuksetta.




   

 
SK_138x24.jpg